fbpx

Oplatí se auto na leasing?

By 27/01/2021 Tipy
Rychlá online půjčka

Plánujete koupi nového auta, ale nedisponujete takovou výškou peněz, abyste si ho mohli dovolit hned? Pak pro vás existuje několik možností, jak si nové auto koupit. Jednou z nich je i vzít si auto na leasing. Vyplatí se to?

Několik možností koupě

Kromě toho, že si auto můžete koupit na již zmíněný leasing, pro fyzické osoby je výhodnější koupit si auto na úvěr. Přesto, pokud stále přemýšlíte nad leasingem, i vy máte na výběr ze dvou, které samozřejmě nabízejí určité výhody ale i nevýhody. Víte o jaký typ leasingu jde?

Finanční leasing vs. operativní leasing

Možná někteří z vás vůbec netuší, že nějaký operativní leasing existuje. Tento leasing využívají většinou ti, kteří si auto ponechat nechtějí a auto si jakoby dlouhodobě pronajímají. Jde o speciální formu leasingu, při které je vlastníkem auta po celou dobu leasingová společnost. Na konci se můžete dohodnout zda si auto odkoupíte nebo ne. Co se týče finančního leasingu, jde o klasický leasing, kdy si auto od prodejce chcete koupit, avšak na splátky. Auto splácíte v určité výši splátky, která je rozpočítána většinou na 3 – 4 roky. První splátka auta se nazývá akontace. Po splacení auta jste vlastníkem vy, avšak po celou tu dobu je vlastníkem auta leasingová společnost až po dobu poslední splátky.

Výhody a nevýhody leasingu

Je několik výhod a nevýhod leasingu, ale opět záleží, který leasing si vyberete. V případě operativního leasingu je určitě výhodou to, že máte nižší náklady na mobilitu, auto si nemusíte nechat, což může na druhé straně představovat nevýhodu a nemáte starosti s jakýmkoliv vyřizováním. Dokonce je nájemce auta osvobozen i od všech povinností a poplatků, které vyplývají z vlastnictví vozidla, neboť vlastníkem je uvedena leasingová společnost. Nicméně nevýhodou je, že navštěvovat můžete jen vybrané servisy, které mají smlouvu s leasingovou společností a doplácí se za překročení kilometrů, které se stanovují na začátku. Na druhé straně i finanční leasing, případně vázaný spotřební úvěr nabízí výhodné podmínky. Výšku splátky si můžete nastavit a přizpůsobit a často se nemusíte zabývat ani havarijním a povinným smluvním pojištěním, protože to za vás vyřídí leasingová společnost.

Podmínky operativního leasingu

Jelikož se s tímto leasingem setkává málo lidí a málokdo ví, jaké jsou vůbec podmínky pro uzavření takové smlouvy, rozhodli jsme se vám to přiblížit trochu víc. Operativní leasing většinou využívají podnikatelé. Na začátek je nutno dohodnout dobu trvání nájmu, který se většinou pohybuje mezi 3-5 lety a počet ujetých kilometrů. Výška a počet ujetých kilometrů ovlivňuje i cenu nájmu auta, takže stanovení počtu kilometrů by mělo být co nejrealističtější s nějakou rezervou. Důležitou součástí smlouvy je i dohodnout služby a servis auta.

Rychlá online půjčka

Jaký leasing je ten nejvýhodnější?

Při této otázce platí to zda jste fyzická osoba nebo podnikatel a zda jste plátcem DPH nebo ne. To ovlivňuje v podstatě to, jaký leasing je pro vás ten nejvýhodnější. Pokud jste zaměstnancem, tedy fyzickou osobou nebo podnikatelem a živnostníkům, ale nejste plátci DPH, pak je pro vás nejvýhodnější finanční leasing. Na druhé straně, pokud patříte k těm, kteří jsou plátci DPH, pak je tu pro vás spíše úvěr. A co s operativním leasingem? Ten je v podstatě vhodný i pro fyzické osoby, které si auto do budoucna nechtějí nechat, ale i pro podnikatele, kteří potřebují auto na svou podnikatelskou činnost a kteří by ho chtěli po čase obměňovat.

Pokud se už rozhodnete pro jakýkoliv typ leasingu, určitě zvažte všechny podmínky, které budou pro vás ty nejvýhodnější, aby se vám vyplatilo vůbec vzít auto na leasing. Také si ověřte a zjistěte všechny důležité informace o dané leasingové společnosti.

 
Další formulář pro online půjčku ⮕