fbpx

Je II. důchodový pilíř vhodný i pro studenty?

By 07/10/2020 Tipy
Rychlá online půjčka

Jste pracující student, který má se svým zaměstnavatelem uzavřenou smlouvu? Ušetříte své peníze a Neodvádějte jejich zbytečně státu. I vy můžete být součástí II. důchodového pilíře, stačí si jen vybrat tu správnou důchodovou správcovskou společnost.

II. důchodový pilíř

V minulém článku jsme si ukázali, že na Slovensku fungují 3 penzijní pilíře, jejichž součástí můžete být i vy. Co se týče II. důchodového pilíře, jeho součástí mohou být lidé, čili i studenti, kteří splňují hranici do 35 let. Starobní důchodové spoření (II. Pilíř) vznikl právě kvůli finančním problémům při vyplácení důchodů ze státního systému důchodového pilíře (I. pilíř).

Přestože je tento pilíř dobrovolný, je správně nad ním přemýšlet co nejdříve, protože čím dříve do něj vstoupíte, tím více peněz při vyplacen důchodu budete mít.

Vhodný i pro studenty

Sice je tento pilíř vhodný i pro studenty, při jeho vstupu musíte mít uzavřenou smlouvu s vaším zaměstnavatelem, protože Dohodu o pracovní činnosti mít nestačí. Přestože se časem rozhodnete od této smlouvy odstoupit, budete již součástí II. důchodového pilíře.

Rychlá online půjčka

Podmínky při vstupu do II. důchodového pilíře

Střadatel má možnost vstoupit do tohoto pilíře, pokud se poprvé zaměstnal, stal se samostatně výdělečnou činnou osobou a dobrovolně se důchodovém pojistil v Sociální pojišťovně. Podmínkou při vstupu do II. důchodového pilíře je, že musí být člověk v I. důchodovém pilíři. V době schválení a podpisu smlouvy musí být klient důchodově pojištěn sociálního zabezpečení.

Výhody II. důchodového pilíře

Hlavní výhodou pro spořitele je vyšší obnos peněz v čase vyplácení důchodu. Druhou výhodou je to, že střadatel neplatí nic navíc a neodvádí z tohoto pilíře daně. Střadatel si může vybrat instituci na vyplácení důchodu. Stejně si sám může vybrat strategii vyplácení důchodu. Peníze, které se mu znásobují v tomto pilíři mohou být předmětem dědění. Jde o bezpečné investování peněz a střadatel má přístup k informacím o stavu na jeho osobním důchodovém účtu. Jde o velmi flexibilní pilíř, do kterého může vstoupit a vystoupit, kdy sám bude chtít. Stejně výhodou v tomto pilíř je zásluhovosť. To znamená, že čím více peněz si odvedete do tohoto pilíře, během svého aktivního života, o tolik vyšší nárok budete mít na důchod.

V současnosti má střadatel na výběr ze 6 Důchodových správcovských společností (DSS) a je jen na něm, která bude pro něj nejvýhodnější a pro kterou se sám rozhodne. Každá ž těchto společností nabízí 2 druhy fondů, a to dluhopisový fond, který je garantován a akciový fond. Některé z nich mají i rozšířenou nabídku o indexový fond a smíšený fond.

Nevýhody II. důchodového pilíře

I tento pilíř má samozřejmě pár nevýhod. Jednou z nich je znehodnocení. Tím se myslí znehodnocení peněz pokud se o nich vy sami nestaráte. Tak se můžete připravit o možné výnosy. Stejně další nevýhodou je to, že se tento pilíř velmi často legislativní upravuje a novelizuje.

Pokud se nerozhodnete vstoupit do tohoto pilíře, při aktuální situací by výše vašeho důchodu v roce 2047 byla kolem 475 €. V případě vstupu do II. důchodového pilíře a při správné volbě DSS se může váš důchod navýšit přibližně až o 150 €. Tyto částky si umíte jednoduše porovnat a vypočítat na portálech, které poskytují právě tyto služby.

 
Další formulář pro online půjčku ⮕