fbpx

5 problémů spojených s cash flow v podnikání

By 02/09/2020 Tipy
Rychlá online půjčka

Plánování příjmů a výdajů na nejbližší měsíc není raketová věda. Stáhnete si seznamy neuhrazených odběratelských a dodavatelských faktur, ověříte si je kompletnost, doplníte výplatu mezd, investic, úvěrů, daní. Nyní si lze řeknete: A je to! avšak realita je o něco odlišná.

Dlouhodobé plánování

Chcete však vytvořit plán cash flow na delší období? Například na příštích 12 týdnů či měsíců? Potřebujete na základě cash flow přijímat důležitá manažerská rozhodnutí v podobě investic nebo nových projektů? V tom případě vám přinášíme nejčastější problémy spojené s přesností jeho plánování.

Neignorujte data a zapomeňte na iluzi

Při plánování cash flow je více než jednoduché sklouznout do nereálných intencí. Nespoléhejte se proto na tabulky, ale řiďte se analýzou vaší firmy. Tak například, při fakturách se zaměřte na to, jaká byla reálná doba splatnosti, kteří klienti platili včas a kteří pozdě nebo jaká je reálná doba splatnosti faktur řekněme za posledních 12 měsíců.

Rychlá online půjčka

Detaily jsou důležité, ale nepřežeňte to

I když se dá mnoho věcí se dá jednoduše naplánovat, vždy nastanou situace, které takto precizně naplánované nebyly. Proto byste se měli zaměřit na ty nejdůležitější položky a ty naplánovat do nejmenších detailů. Tvoří většinu vašich nákladů nakoupené zboží? Máte 5 velkých klientů ročně? Zaměřte se na nich.

Správné načasování

Ne všechno ve vašem podnikání závisí na příjmech a výdajích. Zkrátka, důležité je i jejich načasování. Počítejte proto s mírnými časovými odchylkami, zejména co se týče vašich příjmů a zakomponujte je do plánování vašeho cash flow.

Vaše závazky po splatnosti

Jaké jsou vaše aktuální finanční závazky? Které z nich jsou po splatnosti? Při plánování cash flow je mimořádně důležité naplánovat si i vlastní výdaje. Snažte se je splatit co nejdříve a naplánujte jejich postupně. Nejlepší však na začátku měsíce, abyste měli přehled o tom, jaké byly vaše reálné příjmy.

Nezapomeňte na DPH

Kámen úrazu mnohých podnikatelů. Během roku se cítíme při penězích a nešetříme a koncem března se začínáme obracet, protože jsme znenadání zjistili, že nemáme zaplaceno závazky vůči státu. Proto bude nejlepší, pokud si tuto položku rozložíte pěkně po jednotlivých měsících.

 
Další formulář pro online půjčku ⮕