Chcete ulehčit své děti od problémů s financemi v době, kdy budou dospělí? Naučte je šetřit peníze už v dětství.
Optimální čas, kdy začít
Čas, kdy se rozhodnete, že budete svému dítěti přispívat, je jen na vás. Samozřejmě, doporučeným časem je, začít nejdříve v 1. ročníku na základní škole. Dítě si v té době už uvědomuje, co peníze jsou. Jelikož se právě v té době i učí čísla a učí se počítat jejich, bude vědět, kolik penízků má.
Kapesní nebo záslužné
K tomu, aby si dítě udělalo nějaký vztah k penězům a návyk k ním, je důležité, aby dostávalo peníze pravidelně. Proto by mělo dostávat kapesné minimálně jednou za měsíc, avšak opět je jen na vás, jak s financemi stojíte a jak často jim přispívat chcete. Co se týče získání peněz za známky, to nedoporučujeme. Dítě by si mělo uvědomovat, že se učí kvůli sobě, ne kvůli penězům. Na druhé straně, ačkoli by mělo získat návyk úklidu i do budoucna, můžete jej odměnit například pokud provede nějaké domácí práce nebo pokud pomůže svému sourozenci. Nicméně, i při tomto platí, že byste ho měli naučit to dělat zdarma.
Jděte jim příkladem
Už od malého věku by dítě mělo naučit, že peníze nerostou na stromě a nezískávají se za nic. Peníze se získávají prací, a proto mu vysvětlete, že na tu hračku, kterou právě chce a kterou vlastně ani nepotřebuje, musíte vy pracovat určitý čas. Vysvětlete mu, že ze vydělaných peněz musíte platit určíte věci a že ne všechno, co má jeho kamarád ve škole, musí mít i on. Vzdělávat se v otázce financí by se samozřejmě měl rodič sám a až potom to naučit své dítě. Jděte dítěti příkladem, protože pokud nevíte šetřit peníze vy, nebude to vědět ani on.
Jak začít?
Aby si vaše dieťa vôbec urobilo nejaký návyk s utrácaním, začnite už od malého veku, avšak s cukríkmi. Naučte ho, že ak dnes zje všetky cukríky naraz, ďalšie dni nebude mať nič. Ďalej pokračujte hračkami. Naučte ho, že ak si hračku zničí, nedostane hneď novú. Tým si začne svoje hračky a svoje veci vážiť a zaobchádzať s nimi lepšie. Rovnako ich vo vyššom veku môžete naučiť aj to, koľko čo stojí.Můžete mu říct, že má 100 korun a musí v obchodě nimi nakoupit a zaplatit, tak si dítě bude uvědomovat hodnotu peněz. Pokud bude vaše dítě schopné chápat výrazy a pojmy, začněte se s nimi hrát společenské hry, kde pochopí, co jsou příjmy, což výdaje. V případě, že vaše dítě nastupuje již na střední školu, tehdy třeba přemýšlet o založení účtu, avšak pohyby na účtu byste měli kontrolovat a samozřejmě mu nastavit i denní, případně měsíční limit.
Chyby, kterých se rodiče dopouštějí
Mezi chyby, které mohou nastat, ale kterým byste se měli vyhýbat například nedávat žádné peníze svým dětem jen proto, že jim nedůvěřujete. Naopak chybou je, pokud mu budete dávat příliš velké kapesné, protože tak nikdy nepochopí hodnotu peněz. Další chybou může být i to, že svým dětem koupíte všechno, co chtějí. A nakonec, největší chybou, kterou udělat můžete, nevést je k žádným návykům ak hospodaření.