Dospěli jste do takového stádia, kdy už přemýšlíte nad budoucností a napadlo vám, že je nejvyšší čas si peníze šetřit a odkládat? Tak je to správně. V dnešním článku vám prozradíme, jak peníze spořit.
1. Cíl
Ještě předtím, než si začnete spořit, je velmi důležité určit si, na co vůbec budete spořit. Důležitý je tedy cíl vašeho spoření. Tím, že si určitě cíl, bude se vám spořit mnohem jednodušší a peníze neminete dříve. Nejčastěji cíle spoření jsou spořit si na bydlení, důchod, kvůli hypotéce, nečekaným výdajům nebo naopak plánovaným výdajům, k vytvoření finanční rezervy a v případě, že máte děti, tak pro zajištění dětí.
Záleží jen na vás, který z těchto cílů si určíte. V případě, že jich bude víc, tak na každý z nich byste si měli spořit zvlášť. To znamená, že pro každý cíl byste si měli vytvořit samostatné spoření. Klidně si to spoření můžete i pojmenovat podle toho cíle.
2. Úrok
Dalším důležitým krokem je vybrat si, kde budete spořit. Tak jak se vám nevyplatí odkládat si peníze doma pod polštář, stejně se vám nevyplatí mít velké množství peněz na běžném účtu. Je to právě kvůli úrokům na běžném účtu. Ty jsou velmi nízké, někdy až nulové a v tom případě se vám peníze ročně nenavýší. Ve velké míře na to působí inflace, čili znehodnocování peněz.
3. Výška spoření
Základní pravidlo říká, že byste si měli odkládat na spořicí účet alespoň 10% vašeho platu. Samozřejmě i tato výška se odvíjí od toho, na co chcete spořit. Pokud spoříte na bydlení, popřípadě na věci, u kterých víte, že budete potřebovat větší obnos peněz, klidně si odkládejte více. Záleží jen na tom jestli vám to vaše momentální finanční situace dovolí. Podle odborníků byste si měli peníze spořit a posílat formou trvalého příkazu a co nejdříve.
4. Pravidelnost
Pokud již máte vybrán cíl a výšku spoření, důležité je určit si ještě datum spoření. Nejoptimálnější je, pokud byste si peníze na spořicí účet posílali pravidelně v den, kdy je máte nejvíce (obvykle jde o den, kdy vám na účet přijde výplata). Tím si vytvoříte i spořící návyk a vaše zbytečné výdaje se zredukují.
Před založením spořícího účtu byste se měli poradit se svým finančním zprostředkovatelům, protože ten vám umí nabídnout několik možností, kam byste své peníze mohli investovat.