fbpx

I. II. a III. důchodový pilíř. Víte, jaký je mezi nimi rozdíl?

By 17/09/2020 Nezaradené
Rychlá online půjčka

Šetřit a spořit peníze sami pro sebe je v dnešní době velmi důležité. Řada lidí nepřemýšlí vůbec nad tím, že by si spořil a měl peníze do důchodu, což je velká chyba. Několik z nich si dokonce myslí, že si spořit nepotřebují, protože se důchodu vůbec nedožijí. Pojďme se tedy společně podívat na to, jaké výhody má II. a III. důchodový pilíř.

I. pilíř

O tomto pilíři slyšel už určitě každý z vás, tedy ti z vás, kteří už začali vydělávat. I. pilíř funguje na principu odvádění peněz státu do Sociální pojišťovny. Můžete si být jisti, že z těchto peněz, pokud budete v důchodu, neuvidíte nic. Zatímco vy odvádíte daně státu, stát právě z tohoto pilíři vyplácí důchod všem lidem. Sice je tento pilíř povinný, nikdy v něm není dostatek peněz. A to si představte, že o takových 25-30 let bude počet důchodců ještě větší. Proto byste měli myslet na svou budoucnost už teď a podívat se na II. pilíř.

II. pilíř

Rychlá online půjčka

Výhodou II. penzijního pilíři nebo také i důchodového spoření je to, že je dobrovolný a je možné jej dědit. Čili i v případě smrti spořitele, peníze nepropadnou státu. Jak jsme již zmínili výše, právě tento pilíř je dobré mít otevřený. Peníze, které si do tohoto pilíři odvádíte jdou zčásti i vám. Pokud vstoupíte do II. pilíři, pak se poměr peněz v roce 2021 přerozdělí takto. Celková výška odvodů je 18%, avšak 12,75% z nich je sazba pojistného na starobní pojištění, které jde do I. pilíři a zbývajících 5,25% je sazba povinných příspěvků do II. pilíře. Každým rokem se tato procenta zvyšují o 0,25, až do roku 2024, kdy to bude 6%. Kromě toho další výhodou je to, že střadatelé mají v tomto pilíři možnost platit si i dobrovolné příspěvky na důchodové spoření, jejichž výše je neomezená.

III. pilíř

III. pilíř je třetí a poslední možnost důchodového pilíře. Jde o penzijního spoření, které je zcela dobrovolné a také je možné peníze z něj dědit. Jedině, pokud pracujete v rizikové práci, pak je vaší povinností mít tento III. pilíř založený. Další výhodou tohoto pilíře je, že je zvýhodněný daňovými úlevami. Zároveň je možné, že vám do tohoto pilíři může přispět i váš zaměstnavatel. Nicméně, pokud tuto možnost nevyužijete nebo patříte mezi OSVČ, pak je pro vás rozumnější investovat do podílových fondů, aby měl pro vás III. pilíř jako takový smysl. Nezapomínejte také, že v tomto pilíři se můžete spoléhat jen samy na sebe.

Je důležité zvážit všechny možnosti a výhody, které vás při tomto důchodovém spoření čekají a vybrat si ten, který bude pro vás nejvýhodnější.

 
Další formulář pro online půjčku ⮕