fbpx

Je finanční gramotnost u dětí důležitá?

By 20/01/2020 Sporeni
Rychlá online půjčka

Problémy spojené s finanční gramotností lidí jsou stále více přebírány. Mnoho lidí nedokáže efektivně hospodařit s penězi, a to mu během života dokáže přinést nemalé problémy. Zacházet s penězi se učíme celý život, a proto je důležité začít co nejdříve.

 Naučte dětí vážit si peníze

Je důležité, aby děti pochopili již v raném věku jakou hodnotu mají peníze. Vysvětlete jim, že se nevyskytly ve vaší peněžence jen tak náhodou, ale že jste si je vydělali v práci. Je podstatné aby věděli odkud se vzali a jak k ním mohou přijít i oni. Zkuste je odměňovat za malou pomoc v domácnosti nebo jim dávejte pravidelné malé kapesné. Pokud pochopí, že odkládáním si malých částek peněz vede k naspořené si na něco „velké“, tak se podle toho začnou chovat. Nekarhajte je však pokud je utratí hned. Může to vést k nesmyslnou šetření. Peníze by nám měly přinášet právě radost prostřednictvím toho, co si za našetřené peníze koupíme.

Proč je to důležité?

Rychlá online půjčka

Děti se učí postupně od malých věcí až po ty větší. Postupně si osvojují různé návyky a ten týkající se peněz by měl být jedním z nich. Proto s ním počítejte penízky odmalička. Mluvte o příkladech z běžného života, o penězích na jídlo, domácnost apod. I když se může zdát že dítě tomu zpočátku nerozumí v dospělosti tyto pochopeny informace určitě efektivně využije.

Kdy je vhodné začít?

S finanční gramotností je vhodné začít co nejdříve. Ačkoliv se může zdát, že je to zbytečné, a že takoví školkaři by se tímto tématem neměli zatěžovat. Opak je však pravdou. Mluvme s dětmi o penězích odmalička.

 
Další formulář pro online půjčku ⮕