I vy jste se už ocitli v situaci, kdy jste se vrátili k zaparkovanému autu a našli jste si oděrky dveře, odražený zpětné zrcátko nebo proláklý nárazník? Nebo jste nechtěně takovou škodu způsobili někomu jinému? Mnoho lidí se při pojištění svého motorového vozidla spoléhá pouze na povinné ručení. Nicméně, jak je to s nepovinným havarijním pojištěním? Proč bychom ho měli mít? Jaké benefity a krytí nám v konečném důsledku přináší?
Povinné smluvní vs. havarijní pojištění
Jak už název těchto pojištění napovídá, hlavním rozdílem je povinnost, resp. nepovinnosť platit si dané pojištění. Povinné ručení musí platit každý majitel nebo nájemce motorového vozidla, včetně motocyklů, čtyřkolek, přívěsů, jiného vozidla s vlastním EČV nebo i auta na leasing.
Havarijní povinné není a můžete ho uzavřít kdykoliv budete chtít. Pokud vy sami způsobíte dopravní nehodu s největší pravděpodobností bude poškozené i vaše vozidlo. Největším rozdílem těchto dvou pojištění je, že zatímco z povinného smluvního pojištění se vyplácí škoda jen poškozenému, havarijní pojištění kryje škody i na vašem vlastním vozidle.
Na co nám je havarijní pojištění?
Havarijní pojištění ve zkratce poskytuje majiteli vozidla pojistné plnění v případě pojistné události. Pojistnou událostí se rozumím poškození, krádež, vandalismem vzniklé škody, škody vzniklé po vlivem živelné události a jiné škody vzniklé ať už majitelem nebo jiným člověkem či událostí.
Benefity havarijního pojištění
I když je to poplatek navíc, existuje mnoho situaci, kdy se vám sejde právě nepovinné havarijní pojištění. V případě kolize jedná zpravidla zejména o situace jako:
- Krádež vozidla – kryje buď celé vozidlo, jeho část nebo i batožinu
- Živelná událost – podle toho, ve které pojišťovně jste uzavřeli pojistku, pokrývá požár, záplavu, vichřici, krupobití, pád stromů, škody způsobené hlodavci a pod.
- Vandalizmus – chrání vozidlo i jeho výbavu při srážce s jiným vozidlem, poškozením kamínky nebo jinými předměty, při požáru či výbuchu apod.