Ochránit svou domácnost, majetek, zařízení či samotných lidí, kteří žijí v domácnosti, nyní nemůže být snazší. Ochránit a pojistit si nemusíte jen nemovitost, ale také jednotlivé movitosti v něm. Proč tak udělat a jak na to? Přinášíme vám pár jednoduchých tipů, jak na to.
Bydlete v bezpečném domově
Pojištěním domácnosti můžete bydlet v bezpečném a klidném domově. Pojištění se vztahuje ať už na samotnou nemovitost, čili dům nebo byt, ale také na jednotlivé movitosti, které v domácnosti máte. Důvodů na pojištění je několik. Pojištění domácnosti se vztahuje zejména pro případ živelné pohromy, vandalismu, krádeže či na škody, které jsou způsobeny na majetku nebo na zdraví osoby, která v domácnosti žije.
Co všechno představuje nemovitost?
Samozřejmě kromě rodinného domu nebo bytu, který vlastníte, se za nemovitost považuje i rekreační oblast, mobilní dům, budova, která je ve výstavbě, ale i budovy, které obklopují dům a jsou v její těsné blízkosti, jako například garáž, kůlna, oplocení, bazén či zahradní domek a altán. Rovněž je možné pojistit i stavební materiál, stavební mechanismy, nářadí a elektromotory v pojištěných nemovitostech.
Co se považuje na movitost?
Kromě drahých předmětů a cennosti, které vlastníte a doma máte, jako například šperky, drahé kameny, kovy, perly, nějaké umělecké předměty, sbírky, které mají vyšší hodnotu, případně cenné papíry, vkladní či šekové knížky, ceniny, platební karty či vyšší obnos peněz, si můžete pojistit i domácí elektrospotřebiče, technické zařízení, například fotoaparáty, filmovací nástroje, výpočetní techniku či technické nářadí a nástroje. Rovněž se za předmět pojištění domácnosti může považovat i nábytek, šatstvo, koberce, sportovní potřeby či kosmetika, potraviny, knihy, hračky, skutečně cokoliv čeho jste vlastníkem a co by mohlo být buď odcizeny nebo poškozené.
Co třeba před pojištěním vědět?
Ještě před samotným uzavřením pojištění domácnosti, byste měli vědět, že vaše domácnost musí být předem dostatečně zajištěna, protože jinak s vámi pojišťovna smlouvu nepodepíše. Vaše zabezpečení domácnosti ovlivňuje i výši pojistné částky, tzn., Že čím kvalitnější budete mít zabezpečenou domácnost a čím kvalitnější zabezpečovací prvky budete mít, tím bude i pojistná částky vyšší. Stejně to ovlivňuje i poloha domácnosti. V případě, že se vaše domácnost nachází v rizikových lokalitách, je třeba nutně doplnit mechanické zabezpečení i zabezpečením elektronickým. Nebo pokud se vaše domácnost nachází v obytném domě v přízemí, čili velmi snadno dostupném místě, měli byste se zaměřit kromě bezpečnostních dveří a bezpečnostního uzamykacího systému i na kritické otvory, tzn. na okna, výklady, světlíky a podobně. Tyto části by měly být zajištěny prvky, jako jsou bezpečnostní rolety, zabezpečovací fólie a skla, případně ochranné mříže a vícebodové uzamykací systémy. Měly být chráněny a odolné zejména před proražením, rozlomením, odvrtáním či vylomením.
Co ovlivňuje cenu pojistného?
Platí pravidlo, že každá pojišťovna může mít výšku pojistného nastavenou jinak a stejně tak i faktory, které výši pojistného mohou ovlivnit. Nicméně obecně platí, že je třeba se zaměřit především na stav a hodnotu majetku, na velikost plochy a lokalita domácnosti, výšku zvolené spoluúčasti, hodnotu, na kterou se pojištění uzavírá či rozsah pojistného krytí.
Na co si třeba dávat pozor?
Důležité je si v pojistné smlouvě nastavit, na co konkrétně budete mít domácnost pojištěnou a co jednotlivá slova znamenají. Je třeba si osvojit pojmy, jako jsou vloupání, loupež, krádež, krádež vloupáním či prostá krádež. Každá pojišťovna může mít tyto pojmy definovány jinak. Stejně si prostudujte jaké jsou podmínky pojištění či co dělat a jak postupovat v případě vypovězení smlouvy. Nezapomeňte si před podepsáním smlouvy přečíst vše vícekrát, případně se zeptat, pokud vám něco není jasné.