fbpx

Zakládáte si živnost? Kompletní návod, jak na to!

By 17/01/2020 Tipy
Rychlá online půjčka

V případě, že si chce v dohledné době založit živnost, ale nevíte, jak na to, zbystřete svou pozornost! Tento kompletní postup vás efektivně navede na to, abyste si ji zvládli levou zadní založit svépomocne.

 

Typ živnosti
Nevíte si vybrat? Mnoho závisí na tom, co chcete dělat. Pak je to už opravdu mimořádně jednoduché. Jaké jsou typy živností?

  • Volné živnosti – administrativní služby, fotografické služby, velkoobchod
  • Vázané živnosti – zubní technika, vyučování v oboru umění, zasilatelství, …
  • Řemeslná – zednictví, truhlářství, zámečnictví, …

 

Předmět podnikání

Rychlá online půjčka

Úvodem je nutné stanovit si, v čem chcete podnikat, tedy předmět podnikání. Co bude vaší náplní práce? Samozřejmě, vašich aktivit v rámci podnikání může být několik. Nicméně, je třeba vždy myslet na to, že všeho moc škodí a podnikatelé s množstvím různých činností mohou v konečném důsledku působit nevěrohodně. V případě řemeslné činnosti musíte také prokázat svou odbornou způsobilost příslušným dokladem.

 

Místo podnikání

Nemáte stále místo působiště? Nebo jednoduše nemáte kapitál na pronajímání kancelářských prostor? Nevadí! Místem podnikání se rozumí adresa zapsaná do živnostnenského rejstříku. V případě fyzické osoby se jedná zpravidla o adresu trvalého bydliště.

 

Obchodní jméno

Dalším parametrem při tvorbě živnosti je vaše obchodní jméno ale i název živnosti. Jde o mimořádně důležitou věc v celém procesu podnikání, protože jménem se firma nebo živnostník navenek oficiálně prezentuje. Živnostníci to mají o něco jednodušší, protože jejich obchodní jméno musí být podle zákona jeho jméno a příjmení.

 

Ohlášení živnosti

Podnikat může každá fyzická nebo právnická osoba na základě osvědčení o živnostnenskom oprávnění. Založení živnosti samozřejmě začíná její ohlášením na živnostnenskom úřadě. Udělat tak můžete osobně nebo elektronicky.

 

Účet živnostníka

Co ještě v rámci živnosti potřebujete udělat, je založit si podnikatelský bankovní účet živnostníka. Ne ej to však zákonnou povinností. To znamená, že úplně postačí váš osobní účet, ale nezapomeňte ho nahlásit na daňovém úřadě.

 

Doplňkové úkony

Označení místa podnikání je vaší zákonnou povinností a musí být označeny i na poštovní schránce. Zároveň je třeba pořízení fakturačního programu. Podnikatel se také musí rozhodnout, zda si bude vést účetnictví sám nebo pověří jinou osobu. Ačkoliv razítko nepatří do zákonné povinnosti, vytváří dobré jméno podnikatele.

 

Nyní už víte, jak na svépomocné založení živnosti. Potřebujete ještě detailnější vysvětlení zakládání živnosti? Viz ještě ucelenější postup zde.

 
Další formulář pro online půjčku ⮕