fbpx

Klasická nebo americká hypotéka, jaký je rozdíl?

By 17/01/2020 27 ledna, 2020 Pujcky
Rychlá online půjčka

Přemýšlíte nad hypotékou, ale nejsou vám jasné rozdíly a pravidla? Banky poskytují dva druhy úvěrů zajištěných nemovitostí. Jsou to účelové, jinými slovy klasické hypotéky a bezúčelové, takzvané americké hypotéky. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Americká hypotéka nebo bezúčelový úvěr

Nazývá se hypotéka, ale v podstatě hypotékou není. Zájemci ji využívají zejména tehdy, když z nějakého důvodu potřebují vyšší částku peněz. Velkou výhodou je, že zákazník nemusí dokladovat účel použití. Získané peníze klient může použít na cokoliv, například koupi auta, exotickou dovolenou, nebo i na koupi nemovitosti v zahraničí. I při tomto úvěru však klient musí založit nemovitost ve prospěch banky. Úroky na americké hypotéce jsou zpravidla vyšší než u klasické hypotéce, ale určitě nižší než při spotřebitelském úvěru.

Klasická hypotéka nebo účelový úvěr na bydlení

Klasická hypotéka je nejlevnější způsob financování bydlení. Protože peníze jsou vázány na určitý konkrétní účel, úroky jsou nižší než na americké hypotéce.

Rychlá online půjčka

Výstavba nebo změna dokončených nemovitostí

Kromě koupě nemovitosti si můžete půjčit i na stavbu nemovitosti. Opět je důležité, že nemovitost musí být určena na celoroční bydlení a tudíž je to rodinný dům. Potřebnou částku vám banka uvolňuje postupně tak, jak pokračují stavební práce a tedy stoupá hodnota rozestavěné nemovitosti.

Pozemek se stane nemovitostí, když se spojí se stavbou a postaví se 1,30 m obvodového zdiva. V tomto stádiu je možné stavbu geometricky zaměřit a dát zapsat na katastrální mapu a list vlastnictví. Pokud víte sám z vlastních prostředků dostat do tohoto stadia výstavby, tak můžete požádat o hypotéku i na budoucí hodnotu stavby, kterou je možné vypočítat podle projektu stavby. O hypotéku můžete žádat v momentě, kdy máte právoplatné stavební povolení. Peníze z úvěru můžete využít nejen na stavbu nového domu, ale i na přestavbu, dostavbu, ať nadstavbu stávajícího domu.

Údržba tuzemských nemovitosti

Hypoteční úvěr můžete použít i na rekonstrukci a modernizaci bydlení, která je příliš nákladná, abyste ji financovali dražším spotřebním úvěrem. Jako příklad uvádíme: nová elektroinstalace, vodoinstalace, topení, oprava střechy, či zateplení.

 Refinancování jiného úvěru zajištěného nemovitostí

Hypotéku můžete použít i na splacení staré hypotéky nebo úvěru zajištěného nemovitostí. Hlavním motivem na refinancování starého úvěru má být úspora a tudíž získání výhodnějších podmínek, jaké jste měli doposud. Přepočítat výhodnost refinancování vám pomůže odborník na finance.

 
Další formulář pro online půjčku ⮕