fbpx

6 triků jak nebýt obětí finančního podvodu

By 20/01/2020 Nezaradené
Rychlá online půjčka

Lidské signály pro zpracování informací jsou složitější, ale Robert Cialdini ve své knize o lidském chování, “Psychologie přesvědčení”, upozorňuje, jak se dá využít několik jednoduchých triků na to, aby nás pomocí nich dostali tam, kam chtějí.

 Autorita: Věřte mi, jsem odborník

Tato fráze pravděpodobně způsobila větší škody investorům než jakákoliv jiná v historii trhu. V mnoha případech se zmiňují jména expertů, nejednou laureátů Nobelovy ceny, či zkušených finančníků. Využívá se autorita na přesvědčení investorů, že jejich peníze budou ve správných rukou. Autorita je silný argument, může přimět lidi, aby se chovali způsobem, který je v rozporu se zdravým rozumem. Odbornost není špatná věc, ale investiční strategie značně závislá na „důvěřujte mi, já jsem expert“, nikdy neskončí dobře.

 Sociální důkaz: Dělají to tak všichni

Rychlá online půjčka

Ať už je to stádní následování, nebo nakupování nejžhavější, nejnovější třídy aktiv na trhu, když jiní sledují určitou investiční strategii, může to mít velký vliv na to, co bude následovat. Zatímco řídit se davem může mít své výhody, existují i nebezpečí, na které si třeba dávat pozor. Největším problémem se sociálním důkazem při investování je to, že přispívá k volatilním cenám aktiv, které charakterizují tržní růsty a propady. Když se investoři spěchají nastoupit do určité třídy aktiv, cena se mohou pohybovat až do bodu, kdy už je daleko nad jejich vnitřní hodnotou. Kolaps, který nakonec následuje, způsobí paniku a výprodeje. Mnoho investorů může skončit doslova s prázdnou. V důsledku toho byste měli být opatrní, když se vaše investiční rozhodnutí spoléhají především na sociální důkazy, jen abyste měli pro sebe omluvu.

Máš mě přece rád, víš že bych ti nechtěl nic špatného

Lidé by nejraději obchodovali s těmi, kdo se jim líbí, koho mají rádi, než s někým, s kým zásadně nesouhlasí. Je třeba si však uvědomit, že existují metody, které lidé používají k tomu, aby se vám zalíbily. Mnohé z těchto metod se popisují v různých motivačních knihách. Není nic špatného na používání určité taktiky, ale důležité je si uvědomit, že tyto metody mohou ovlivnit, jak se nakonec rozhodnete. Předpojatost je pravděpodobně nejméně škodlivá, ale to neznamená, že byste měli přestat dávat pozor, pokud se vám někdo zalíbí. Protože pokud máte pro někoho slabost, budete pravděpodobně náchylní přehlížet chyby v jeho řadách.

Rozhodni se rychle: Nabídka platí pouze do vyprodání

Nedostatek dokáže hrát na vaše city jako investora, protože vás může donutit k rozhodnutí pod časovým tlakem. Při rychlém rozhodování se ale mnohem více spoléháte na emocionální část vašeho mozku a ne na analytickou část. Nedostatek může proto způsobit zmatečné rozhodnutí. Ne všechno, čeho je málo, je také vzácné. Na umělý nedostatek je dobré dávat si pozor.

 
Další formulář pro online půjčku ⮕